Василь Стус для Донецька — не пацан
Чудова стаття Юрія Луканова для gazeta.ua
У Донецькому університеті виступили проти "руки Києва" й відмовилися називати свій заклад іменем поета Василя Стуса. Справді: не можна, щоб столиця їм щось нав'язувала.
Інша річ - торік без будь-якого зовнішнього тиску одну з донецьких вулиць назвали Новая Советская. Винятково місцева ініціатива. Міськрада ухвалила, і ніяка громадськість навіть рота не розкрила. Адже нове найменування так добре гармоніює з назвами інших вулиць міста - імені 50-річчя СРСР, різних компартійних з'їздів, Крупської та інших більшовицьких діячів. Або імені Ілліча. Щоправда, незрозуміло, котрого саме - Брежнєва чи Леніна.
Звісно, це не якісь київські розпорядження про надання імені випускника тамтешнього університету Василя Стуса тому ж таки вузу. Бо хто він такий для Донецька, отой Стус? Навіть не за шахрайство сидів, не за пограбування чи вбивство, а за якусь там політику. Не займався "чисто конкрєтними дєлами", а тільки псував папір - вірші писав. Ну хіба це нормальний пацан? Недарма вся прогресивна студентська й академічна громадськість університету повстала проти брутального втручання у свої внутрішні "тьорки".
Правда, спершу саме місцева молодь виступала з ініціативою "стусизації" університету. Та хіба варта уваги ця дрібнота, чи могла вона діяти з власної ініціативи? Тут явно слід Банкової простежується. Стусових прихильників навіть на збори трудового колективу не допустили. І правильно - бо що ж це за демократія, коли якісь провокатори псуватимуть загальну картину? Колектив без їхньої участі виявив волю й одностайно, як за добрих радянських часів, проголосував проти надання їхньому навчальному закладу імені цього віршомаза.
Скоро донецька преса взагалі напише, що Стус воював у лавах клятої УПА, був страшним націоналістом. Журналісти шахтарської столиці вже широко цитують висмикнуті з його щоденників і листів рядки, з яких випливає, що він мало не ідеолог ОУН. Та й узагалі якийсь підозрілий. Ну звідки в Донецьку, який, за твердженням його керівництва, завжди говорив російською, міг узятися націоналіст? Та ще й не один. Як там міг народитися співак Анатолій Солов'яненко, котрий співав і розмовляв українською? А Іван Дзюба, що за часів СРСР посмів наклепницьку книжку написати "Інтернаціоналізм чи русифікація?".
Солов'яненку ще й пам'ятника поставили. Мабуть, так само вказівка з Банкової надійшла. Тільки тоді прогресивна донецька громадськість іще не навчилася виявляти пильність. А тепер вона такого не допустить. Їй треба ще з одним своїм земляком розібратися - Володимиром Сосюрою: що то за фрукт був? І взагалі оголосити націоналізму нещадний бій. І жодні вказівки Банкової не пройдуть. Ну хіба що пропозиції назвати якийсь заклад іменем одного з тутешніх "проффесорів".
Але до такого Київ навряд чи додумається.
Юрій Луканов, gazeta.ua
То так, нє доґлядєлі із Солов'яненком. Як сумно, що політики так навчилися промивати мізки (або просто мовчати "моя хата з краю").Як сумно, що розумні ж люди не хочуть елементарно аналізувати, порівнювати, робити висновки. Як сказав Сосюра "навколо радости так мало... співаю я в ці дні журби, коли лакеї йдуть угору й мовчать раби!Коли розходяться з ділами в розгоні страшному слова..."1927р.